Ефект несподіванки - ключ до знань
Мами і тата не раз помічали: буває, що діти, граючи з звичної іграшкою, одного разу виявляють - вона вміє видавати певні звуки або подавати світлові сигнали. І раптом ця іграшка стає самим «досліджуваним» предметом. Дитина стукає нею, кидає на підлогу, намагається заглянути всередину, щоб встановити причину такого дивного прояви.
Новонароджені вже володіють певною інформацією про навколишній світ
Вчені університету Krieger School of Arts and Sciences Aimee E. Stahl і Lisa Feigenson Університету Джонса Хопкінса (США) досліджували цей феномен, а результати опублікували в квітневому номері журналу «Science». Дослідники припустили, що новонароджені з'являються на світ, вже володіючи певною інформацією про навколишній світ. А активно поповнювати свої знання малюки починають тоді, коли що-небудь особливо привернуло їхню увагу.
«Коли діти дивуються, процес пізнання відбувається більш активно», — стверджує Ліза Файгенсон, професор психології і нейробіології університету Krieger School of Arts and Sciences. Вчені під час експериментів з 11-місячними дітьми демонстрували їм звичні предмети, але в несподіваних, дивних ситуаціях. Таким чином вони спонукали малюків досліджувати їх і шукати пояснення дивній поведінці об'єкта.
Діти хотіли зрозуміти, як влаштований об'єкт
Одной группе детей показали мяч, который катился вниз по пандусу и затем останавливался у стены. Другая группа смотрела, как мяч катится вниз по трапу и, словно по мановению волшебной палочки, как бы проходит сквозь стену.
В предсказуемой ситуации малыши почти не реагировали на мяч, ведь ничего неожиданного для них не происходило. Чего не скажешь о малышах из второй группы.
Исследователи обнаружили, что дети не просто восприняли информацию об удивительном объекте, они хотели понять, как же он устроен. Дети проверяли прочность мяча, ударяя его об стол и бросая его на пол.
«Виявляється, малюки не тільки оснащені базовими знаннями про фундаментальних аспектах світу, але з самого початку їх життя вони використовують ці знання для розширення можливостей отримання нових знань», — повідомляє Еммі Став, науковий керівник і докторант в області психології і нейробіології.
- Пуер: напій Імператорів став надбанням усього світу.Китайський Пуер – найбільш древній чай, який вирощують більше трьох тисячоліть. Нещодавно в Юньнане знайшли дерево пуеру, якому саме стільки років. Більше того, з нього збирають листя і продають на аукціонах, регулярно влаштовуючи святкування в йогоЧитати
- Історія кави у В'єтнаміВ'єтнам наробив багато шуму світової кавової арені. Ще 20 років тому країна була практично невідома в якості виробника кави, 65% опитаних туристів не знали, що тут вирощують цю культуру1. За рекордно стислі терміни В'єтнам зміг пройтЧитати