Як говорити з підлітком, щоб він вас почув
Часто батьки скаржаться, що їх нащадок, який вступив в підлітковий період, не виявляє абсолютно ніякого бажання спілкуватися з ними. Дитина стає нетерпимим і грубим, замикається в собі, будь-який контакт з ним втрачається. Як говорити з підлітком, щоб він вас почув?
Насправді, підлітки, як ніколи, мають потребу в спілкуванні з батьками. І щоб зрозуміти, чому ваш будь розмова закінчується скандалом і грюканням дверима, проаналізуйте, з чого він складається. З вашої сторони.
Так, підлітки зазначають, що якщо батьки говорять з ними, то це в основному претензії, звинувачення або вимоги: «Подивися, який у тебе в кімнаті бардак!», «Ти розбив телефон, а він так дорого коштує!», «Від тебе пахне сигаретами, ти куриш?!».
Навіть якщо всі ваші зауваження слушні, це не те, що підліток чекає від вас. Йому зараз потрібна розмова «по душам», без повчань, моралізування і спогадів про розкиданих речах або не вимитої тарілки.
Тому, якщо ви бажаєте налагодити контакт з підлітком, просто говорите з ним.
Виділіть десять хвилин вашого часу
Всього десять хвилин у день вашого часу можуть перетворити важкого підлітка в цікавого співрозмовника. Але це повинні бути особливі десять хвилин: коли ви відключіть всі засоби зв'язку із зовнішнім світом (телефон, інтернет та інше), і присвятіть їх тільки дитині. Якщо у вашій сім'ї є ще діти, забезпечте можливість перебувати в цей час один на один з підлітком.
Навчіться слухати підлітка
У цьому вам допоможе техніка «активного слухання». Не перебивайте підлітка, не поспішайте робити висновки, не дослухавши, і не давайте поради, якщо вас не просили. Говоріть з дитиною так, як ніби ви тільки що познайомилися (а ви ж і справді зовсім не знаєте цього хлопця чи дівчину). Адже вам завжди цікаво більше дізнатися про новому знайомому. Не критикуйте підлітка і не використовуйте цей час у виховних цілях. Інакше довіра буде надовго втрачено.
Ніколи не використовуйте отриману інформацію проти підлітка
Так, буває складно утриматися від цього, адже крім того, що «всі ми люди», ми ще й звикли все контролювати, всім керувати, за всім слідкувати, адже ми, врешті-решт, несемо відповідальність за дитину. Але, одного разу використавши отриману інформацію проти підлітка, ви втратите крихку довіру, дитина закриється в собі, і звідти його витягти буде дуже складно.
Не читайте особистий щоденник підлітка
Як би вам не було цікаво, чим живе ваша дитина, не намагайтеся добути цю інформацію з його особистого щоденника або листування в соцмережах. Виняток становлять ситуації, коли підлітку загрожує небезпека.
Цікавтеся справами дитини
Але ненав'язливо. Будьте відкритими, говоріть, що якщо він захоче з вами чимось поділитися, ви готові його вислухати в будь-який момент. І дійсно будьте готові відкласти всі справи, інакше вдруге він може і не підійти – мамі робота, інтернет, телевізор, посуд, інші діти (список продовжуйте самі) важливіше. Якщо батьки зовсім нічого не питають (він/вона все одно нічого не розповідає), підліток може розцінювати це байдужість батьків – їм все одно, що зі мною.
Якщо ви запасетеся терпінням і будете слідувати нашим рекомендаціям, вже через пару тижнів таких розмов відносини з підлітком налагодяться. Він зрозуміє, що він вам цікавий, ви приймаєте його за рівного і ставитеся до нього з повагою, як до особистості.
- Пуер: напій Імператорів став надбанням усього світу.Китайський Пуер – найбільш древній чай, який вирощують більше трьох тисячоліть. Нещодавно в Юньнане знайшли дерево пуеру, якому саме стільки років. Більше того, з нього збирають листя і продають на аукціонах, регулярно влаштовуючи святкування в йогоЧитати
- Історія кави у В'єтнаміВ'єтнам наробив багато шуму світової кавової арені. Ще 20 років тому країна була практично невідома в якості виробника кави, 65% опитаних туристів не знали, що тут вирощують цю культуру1. За рекордно стислі терміни В'єтнам зміг пройтЧитати