Етапи розвитку мовлення дитини: від 1 до 4 років
З перших слів малюка і до того часу, коли у нього вийде складне пропозицію, пройде досить багато часу з поступовими досягненнями в розвитку мови. Але іноді батьки губляться, не знаючи, чи все правильно і вчасно освоює їх чадо.
Звичайно, кожна дитина розвивається по-різному, в свої власні часові рамки, але найважливіше в розвитку навичок мовлення – говорити з ним. Дитина спочатку черпає словник і вчиться говорити, слухаючи розмови батьків.
Як приблизного орієнтири, по яким можна судити про навички мовлення вашої дитини, нижче представлені етапи розвитку мовлення за віком. Якщо вас турбує, що у дитини затримка або труднощі у розвитку, зверніться за порадою до фахівця.
1 рік
Дитина тільки починає спілкуватися, не рахуючи плачу. У цьому віці він вже може вміти:
Говорити пару слів. Словниковий запас дуже обмежений в цьому віці, але читаючи і розмовляючи з дитиною кожен день, ви будете його збільшувати. Найголовніші слова в цьому віці - «мама» і «тато» дійсно відповідають своїм значенням, адже дитина, вимовляючи їх, не має на увазі собаку або чашку.
Імітувати ваш голос. Навіть, якщо говорити багато слів малюк ще не вміє, він багато тараторить на «своєму» мовою, намагаючись зобразити схожі на людську мову звуки. До 8-9 місяців батьки вже мають чути від дитини бурмотіння голосних і приголосних до того, як нескладні звуки до 1 року перетворяться в слова.
Правильно реагувати. Дізнається дитина ваш голос? Повертає голову на звук? Сміється, коли сміється хтось поруч? – це мова сприйняття, який також розвивається у дитини. В такому віці малюки спілкуються своїми бажаннями та намірами, просто показуючи на предмет або дивлячись на нього. Він повинен також уміти стежити за вашими очима і дивитися туди, куди ви вказуєте. Така реакція набагато важливіше кількості вимовлених малюком слів.
Слідувати простим вказівкам. Крім реакції дитина повинна слухати і розуміти прості команди і прохання, наприклад, піднімати руку, коли ви просите «вгору», віддавати вам іграшку на ваше прохання, пити молоко, коли ви говорите або відповідно реагувати, якщо ви говоріть «ні» (хоча, зрозуміло, він знову спробує зробити те, що ви йому заборонили).
2 роки
В цьому віці стає чітко видно, своєчасно розвиток мовлення у дитини або він відстає. Ймовірно, в цьому віці ваш малюк зможе:
Розширювати свій словниковий запас. До 2 років словниковий запас постійно використовуваних слів у дитини повинен досягти близько 50 слів – дай, бабо, пити і т. д. Взагалі, щодо мови цей вік найбільш захоплюючий і смішний, так як дитина повторює все, що чує і запам'ятовує багато з цього різноманіття лексики.
Зв'язувати слова. Вже у цьому віці дитина здатна пов'язувати смислові ланцюжки – мій м'яч або машинка їде. Не хвилюйтеся, якщо вимова на цьому етапі трохи відстає – вам буде зрозуміла лише половина з того, що тараторить ваше чадо.
Використовувати займенники. До 2 років дитина починає розуміти значення слів «я» і «ти», хоча і не завжди правильно ними оперувати. Наприклад, тата він може назвати «вона», а себе – «ти». Це нормально, просто вимагає часу і практики.
Ідентифікувати об'єкти і частини тіла. Дитина в такому віці вже може вказати на ніс, очі, рот і так далі, називаючи частини тіла, хоча показувати спочатку простіше, ніж вербалізувати. Малюк повинен вміти вказувати на правильні картинки, коли ви питаєте, де м'ячик або собачка.
3 року
У три роки малюк перетворюється на справжнього базіку. Йому під силу:
Ясно висловлювати думку простими реченнями. У цьому віці ви вже повинні легко розуміти, що говорить дитина – хоча б 75 відсотків його промови. Ви цілком можете вести діалог, відповідаючи на його питання, і слухаючи, як пройшов його день.
Складати більш довгі ряди слів. Малюк буде вражати вас своїм умінням поєднувати в реченні від 3 до 6 слів, при тому, що пропозиції будуть закінченими і логічними, наприклад : «Мама зараз їсть».
Підбирати правильне слово. Дні, коли на бажаний предмети можна було просто вказати, пройшли. Тепер, малюк знає слово практично для всього, що йому потрібно, тому з легкістю повинен вміти про це попросити.
Виконувати вказівки, що складаються з двох частин. Ще одна віха в розвитку – розуміння і реакція на більш складні команди і запити. Дитина повинна вміти реагувати на такі команди, як «Зніми туфлі і поклади на полицю». Тобто, прохання повинні бути досить простими і банальними, щоб дитина зрозуміла, що нічого нового від нього не хочуть. А ось, якщо мова йде про незнайому задачу, тут може знадобитися пояснення.
4 роки
Все, це офіційно територія великих хлопчиків і дівчаток. Малюк росте не по роках, а по годинах, і мова розвивається не менш стрімко. Отже, в цьому віці дитина здатна:
Висловлювати свої думки в більш складних реченнях. Тепер дитина зможе розповісти цілу історію – наприклад, про пригоди в садку – а ви зможете зрозуміти кожне слово (або майже кожен). В 4 роки дитини будуть розуміти не тільки члени родини, але і незнайомці.
Визначати кольори, форми і букви. Фахівці стверджують, що в цьому віці дитина повинна знати хоча б кілька кольорів, форм і буків. У будь-який момент, навіть за сніданком, ви можете зайнятися вивченням нового, наприклад, пояснивши, що хліб – це коротке слово, а ось яєчня – вже довший.
Мати уявлення про час. Ймовірно, дитина ще не вміє називати час, але розуміти загальну ідею денного розпорядку (ранок – сніданок, день – обід, вечір – вечеря) цілком здатен. Дітям важливо забезпечити свого роду рутину, повторюється розклад, так як в такому випадку вони здатні сконцентруватися на вивченні нових предметів та слів навколо себе, а не на ознайомлення з новими завданнями.
Реагувати на більш складні команди. В 4 роки дитина повинна уміти виконувати прохання чи вказівки, що складаються з 3-4 частин, наприклад «Відклади книжку, почисть зуби і іди в ліжко». Він також повинен вміти висловлювати свої бажання більш складним шляхом, наприклад «На вечерю хочу піцу і потім подивитися Смурфіки перед сном». Сприйняття дуже важливо, тому якщо ваша дитина не розуміє і не сприймає те, що ви говорите, можливо, вам слід звернутися до фахівця.
- Пуер: напій Імператорів став надбанням усього світу.Китайський Пуер – найбільш древній чай, який вирощують більше трьох тисячоліть. Нещодавно в Юньнане знайшли дерево пуеру, якому саме стільки років. Більше того, з нього збирають листя і продають на аукціонах, регулярно влаштовуючи святкування в йогоЧитати
- Історія кави у В'єтнаміВ'єтнам наробив багато шуму світової кавової арені. Ще 20 років тому країна була практично невідома в якості виробника кави, 65% опитаних туристів не знали, що тут вирощують цю культуру1. За рекордно стислі терміни В'єтнам зміг пройтЧитати