ІСТОРІЯ ПРО ЛОКШИНІ ШВИДКОГО ПРИГОТУВАННЯ
1. Першою локшиною швидкого приготування була китайська локшина Е-фу, що з'явилася в XVI столітті в Китаї. Кухар міста Янчжоу використовував сильно обсмажену локшину, яку можна було подавати гостям, просто розігріваючи з різними бульйонами.
5 березня жителі різних країн світу, особливо японці, згадують Момофуку Андо, винахідника локшини швидкого приготування супу з неї.
Винахідником локшини швидкого приготування є Момофуку Андо, заснував компанію Nissin Food Products Co, Ltd і організував перше в світі виробництво локшини Chikin Ramen (зі смаком курки) у 1958 році. Спочатку він замочив локшину в приправленому курячому бульйоні, а потім обсмажив її у фритюрі і висушив. 25 серпня 1958 року новий продукт з'явився на продуктовому ринку Японії.
Головний секрет швидкої локшини в тому, що вона вже готова (зварена і обсмажена). Достатньо всього лише заварити її окропом.
2. Спочатку локшина швидкого приготування позиціонувалася як дорогий ексклюзивний продукт, вважалася делікатесом і, коштувала в 6 разів дорожче звичайної локшини. Але через рік споживання ціни на локшину різко впали, а продажі навпаки стали рости.
3.Через 12 років використання локшину сталі є у всьому світі. Щодня в 70 країнах світу більше 100 мільйонів людей їли локшину швидкого приготування від Андо. Це було одним з найбільших винаходів 20 століття.
А в 1971 році Андо винайшов упаковку для своєї локшини у вигляді спеціального пластикового контейнера і придумав продавати таку локшину в цьому контейнері, в який потрібно було просто долити окріп.
В 1971 році компанія Nissin була представлена локшина швидкого приготування в чашці з пінопласту «Cup Noodle». Її можна приготувати без використання посуду прямо в цій чашці.
У чашку стали додавати сушені овочі. Так став виходити суп.
У 1972 році Андо завершив ще один грандіозний проект. Його локшина стала випускатися не тільки в брикетах, а в спеціальному склянці, в який потрібно було просто додати окропу. Після такого супу почали додавати і різні сушені добавки овочів і м'яса.
4. У 2005 році Андо винайшов спеціальну вакуумну упаковку такої локшини і для астронавтів.
Так була створена локшина, придатна для вживання в космосі. Першим на навколоземній орбіті її спробував астронавт Соїчі Ногучі.
Технологічно вона дещо відрізняється від тієї, що їдять земляни.
5. В опитуванні громадської думки в Японії, проведеному в 2000 році, локшину швидкого приготування назвали головним японським винаходом XX століття.
6. Мешканці нашої планети рік з'їдають близько 100 млрд. порцій локшини швидкого приготування .
7. Найбільше локшини швидкого приготування споживають в Китаї (60-65% світового споживання) або 27,7 млрд пачок локшини на рік.
8. Сьогодні така локшина вважається найдешевшою.. Середня вартість пачки локшини в світі — близько 13 центів. Отже, якщо щодня з'їдати по пачці, то за рік ви витратите всього 142 долари.
9. Перший в'єтнамський мільярдер Фам Нят Вионг заробив свій статок на тому, що став виготовляти локшину швидкого приготування в Україні.
Після одруження на подрузі з інституту Фам Нят Вионг відкрив на Україні свій перший бізнес - в'єтнамський ресторан, а трохи пізніше зайнявся виробництвом локшини швидкого приготування. У 2010 році він продав свою компанію концерну Nestle за $ 150 млн., а гроші він інвестував у нерухомість В'єтнаму. У 2015 році його статки оцінили в $ 1,54 млрд.
10. Музей локшини
У місті Осака відкрили цілий музей про локшину. CupNoodles музей — інтерактивний. Гості музею люблять складати власну локшину, яку можна відразу ж спробувати. Співробітники музею запевняють, що готові представити 5 тисяч 460 смакових комбінацій.
- Пуер: напій Імператорів став надбанням усього світу.Китайський Пуер – найбільш древній чай, який вирощують більше трьох тисячоліть. Нещодавно в Юньнане знайшли дерево пуеру, якому саме стільки років. Більше того, з нього збирають листя і продають на аукціонах, регулярно влаштовуючи святкування в йогоЧитати
- Історія кави у В'єтнаміВ'єтнам наробив багато шуму світової кавової арені. Ще 20 років тому країна була практично невідома в якості виробника кави, 65% опитаних туристів не знали, що тут вирощують цю культуру1. За рекордно стислі терміни В'єтнам зміг пройтЧитати